We use cookies to improve your experience. By viewing our content you are accepting the use of cookies. About cookies we use.

East Ayrshire Council local elections


Election:  Ward 2 (Kilmarnock North)

The percentage poll was 31.25%.

The winning candidate was Elaine Cowan for the Scottish National Party (SNP).

The list of all the candidates is shown below.

Jen Broadhurst, Scottish Green Party
Elaine Cowan, Scottish National Party (SNP)
Ian Grant, Scottish Conservative & Unionist
Scott Thomson, Scottish Labour Party

  Detailed Results |

  Declaration of Results |

  Preference Summary Report |

  Transfer Report |

  Preference Profile Information Report |

  Explanation note for Preference Profile Information Report |

   First preference by ballot box|

Elections:  3 May 2012

Ward 1 (Annick)

The percentage poll was 44.01%.

The following have been elected to serve as Councillors for the Annick ward:

Ellen Freel, Independent
Eoghann MacColl, Scottish National Party (SNP)
John McGhee, Scottish Labour Party

  Detailed Results
|   Declaration of Results
|   Preference Summary Report |
  Transfer Report |

  First and subsequent preference - Information Note |

Preference Profile Information Report |

For an explanation of this information please see the Guidance Note in the Menu.

Ward 2 (Kilmarnock North):

The percentage poll was 35.36%.

The following have been elected to serve as Councillors for the Kilmarnock North ward:

Helen Coffey, Scottish National Party (SNP)
Andrew Hershaw, Scottish National Party (SNP)
Maureen McKay, Scottish Labour Party

  Detailed Results |
  Declaration of Results |
  Preference Summary Report
|   Transfer Report |

  First and subsequent preference - Information Note |

  First and subsequent preference by ballot box |

Preference Profile Information Report |

For an explanation of this information please see the Guidance Note in the Menu.

Ward 3 (Kilmarnock West and Crosshouse):

The percentage poll was 40.87%.

The following have been elected to serve as Councillors for the Kilmarnock West and Crosshouse ward:

Tom Cook, Scottish Conservative & Unionist
Lillian Jones, Scottish Labour Party
Iain Linton, Scottish National Party (SNP)
Douglas Reid, Scottish National Party (SNP)

  Detailed Results
|   Declaration of Results
|   Preference Summary Report
|   Transfer Report |

  First and subsequent preference - Information Note |

  First and subsequent preference by ballot box |

Preference Profile Information Report |

For an explanation of this information please see the Guidance Note in the Menu.

Ward 4 (Kilmarnock East and Hurlford):

The percentage poll was 39.2%.

The following have been elected to serve as Councillors for the Kilmarnock East and Hurlford ward:

James Buchanan, Scottish National Party (SNP)
John Campbell, Scottish National Party (SNP)
Gordon Cree, Scottish Labour Party
Drew McIntyre, Scottish Labour Party

  Detailed Results
|   Declaration of Results
|   Preference Summary Report
|   Transfer Report |

  First and subsequent preference - Information Note |

  First and subsequent preference by ballot box |

Preference Profile Information Report |

For an explanation of this information please see the Guidance Note in the Menu.

Ward 5 (Kilmarnock South):

The percentage poll was 40.15%.

The following have been elected to serve as Councillors for the Kilmarnock South ward:

John Knapp, Scottish Labour Party
Hugh Ross, Scottish National Party (SNP)
Jim Todd, Scottish National Party (SNP)

  Detailed Results
|   Declaration of Results
|   Preference Summary Report
|   Transfer Report |

  First and subsequent preference - Information Note |

  First and subsequent preference by ballot box |

Preference Profile Information Report |

For an explanation of this information please see the Guidance Note in the Menu.

Ward 6 (Irvine Valley):

The percentage poll was 41.38%.

The following have been elected to serve as Councillors for the Irvine Valley ward:

Alan Brown, Scottish National Party (SNP)
George Mair, Scottish Labour Party
Bobby McDill, Scottish National Party (SNP)
John McFadzean, Scottish Conservative & Unionist

  Detailed Results
|   Declaration of Results
|   Preference Summary Report
|   Transfer Report |

  First and subsequent preference - Information Note |

  First and subsequent preference by ballot box |

Preference Profile Information Report |

For an explanation of this information please see the Guidance Note in the Menu.

Ward 7 (Ballochmyle):

The percentage poll was 38.59%.

The following have been elected to serve as Councillors for the Ballochmyle ward:

Neil McGhee, Scottish Labour Party
Stephanie Primrose, Scottish National Party (SNP)
Jim Roberts, Scottish National Party (SNP)
David Shaw, Scottish Labour Party

  Detailed Results
|   Declaration of Results
|   Preference Summary Report
|   Transfer Report |

  First and subsequent preference - Information Note |

  First and subsequent preference by ballot box |

Preference Profile Information Report |

For an explanation of this information please see the Guidance Note in the Menu.

Ward 8 (Cumnock and New Cumnock):

The percentage poll was 37.04%.

The following have been elected to serve as Councillors for the Cumnock and New Cumnock ward:

Billy Crawford, Scottish Labour Party
Barney Menzies, Scottish Labour Party
Kathy Morrice, Scottish National Party (SNP)
Eric Ross, Scottish Labour Party

  Detailed Results
|   Declaration of Results
|   Preference Summary Report
|   Transfer Report |

  First and subsequent preference - Information Note |

  First and subsequent preference by ballot box |

Preference Profile Information Report |

For an explanation of this information please see the Guidance Note in the Menu.

Ward 9 (Doon Valley):

The percentage poll was 39.24%.

The following have been elected to serve as Councillors for the Doon Valley ward:

John Bell, Scottish National Party (SNP)
Elaine Dinwoodie, Scottish Labour Party
Moira Pirie, Scottish Labour Party

  Detailed Results
|   Declaration of Results
|   Preference Summary Report
|   Transfer Report |

  First and subsequent preference - Information Note |

  First and subsequent preference by ballot box |

Preference Profile Information Report |

For an explanation of this information please see the Guidance Note in the Menu.

Election: Ward 9 (Doon Valley)

An election was held for the return of one Councillor for Ward 9 - Doon Valley on Thursday 1 October 2009.

The winning candidate was Moira Pirie for the Scottish Labour Party.

A list of all the candidates is shown below:

  • John Bell, Scottish National Party (SNP)
  • Yvonne Hamilton, Independent
  • Nicholas Martin, Scottish Conservative and Unionist
  • Moira Pirie, Scottish Labour Party Candidate
  • Robert Shennan, Independent

The number of votes cast was 2416 and the turnout was 26.78%.

See below for full details of votes cast for each candidate.

Election: Ward 7 (Ballochmyle)

An election was held for the return of one Councillor for Ward 7 - Ballochmyle on Thursday 11 December 2008.

The winning candidate was David Shaw for the Scottish Labour Party.

A list of all the candidates is shown below:

  • Ian Fraser, Scottish Liberal Democrats
  • Danny Masterton, Solidarity - Tommy Sheridan
  • Janette McAlpine, Scottish Conservative and Unionist Party
  • Roseanne Savage - Scottish National Party (SNP)
  • David Shaw - Scottish Labour Party  

The number of votes cast was 3336 and the turnout was 29.19%.

See below for full details of votes cast for each candidate.

Elections 2007

3 May 2007 was a big day for Scottish democracy.

The Scottish Parliamentary and East Ayrshire Council Elections were held jointly on Thursday 3 May 2007.

Information specific to East Ayrshire

The Councillors for each Ward are as follows:

Ward 1 (Annick)

  • Rose-Ann Cunninghame (Scottish Conservative and Unionist)
  • John McGhee (Scottish Labour)
  • John MacKay (Scottish National Party)

Ward 2 (Kilmarnock North)

  • Helen Coffey (Scottish National Party)
  • Willie Coffey (Scottish National Party)
  • Maureen McKay (Scottish Labour)

Ward 3 (Kilmarnock West and Crosshouse)

  • Tom Cook (Scottish Conservative and Unionist)
  • Robert Keohone (Scottish Labour)
  • Iain Linton (Scottish National Party)
  • Douglas Reid (Scottish National Party)

Ward 4 (Kilmarnock East and Hurlford)

  • Jim Buchanan (Scottish National Party)
  • John Campbell (Scottish National Party)
  • Gordon Cree (Scottish Labour)
  • Drew McIntyre (Scottish Labour) 

Ward 5 (Kilmarnock South)

  • John Knapp (Scottish Labour)
  • Hugh Munro Ross (Scottish National Party)
  • Jim Todd (Scottish National Party)

Ward 6 (Irvine Valley)

  • Alan Robert Brown (Scottish National Party)
  • Stuart Finlayson (Scottish Labour)
  • Bobby McDill (Scottish National Party)
  • Stephanie Young (Scottish Conservative and Unionist)

Ward 7 (Ballochmyle)

  • Eric Jackson (Scottish Labour)
  • Jimmy Kelly (Scottish Labour)
  • Neil McGhee (Scottish Labour)
  • Jim Roberts (Scottish National Party)

Ward 8 (Cumnock and New Cumnock)

  • Billy Crawford (Scottish Labour)
  • Barney Menzies (Scottish Labour)
  • Kathy Morrice (Scottish National Party)
  • Eric Ross (Scottish Labour)

Ward 9 (Doon Valley)

  • Elaine Dinwoodie (Scottish Labour)
  • Drew Filson (Scottish National Party)
  • Jim Sutherland (Independent) 

See below for full results.

Ward 1
Ward 2
Ward 3
Ward 4
Ward 5
Ward 6
Ward 7
  • Ballochmyle Elected Councillors
  • Ballochmyle Detailed Results
Ward 8
Ward 9

Election: Ward 6 (Altonhill, Hillhead & Longpark)

An election for the above Ward was held on Thursday 18 May 2006.

Elections 2003

The Scottish Parliamentary and East Ayrshire Council Elections were held jointly on Thursday 1 May 2003.  The results for the East Ayrshire Council election were as undernoted:

 

Contact Information

Democratic Services Admin
Telephone: 01563 576137
Page last updated on3 April 2014
Tags
  • Elections
  • By-Elections
  • Voting
  • Voters
  • Votes
  • Results
  • Councillors